Rosmakor Roosid  
Roosikalender
  Mart
Ojasalu
3. raamat
    meie uus raamat "Roosid Eesti aedades"

ESILEHT

MÜÜK JA TELLIMISED

ROOSIKATALOOG
     2017!


ROOSIAIA KÜLASTUS

VAATA AEDA

MEIE ARETISED

HARULDUSED

ROOSILÕHN JA
     LÕHNAROOSID


ROOSIPÄEVAD

TOOTED

RAAMAT

ROOSIKASVATUSEST
        MAALEHE VIDEO!


ROOS AIAKUJUNDUSES

ROOSIKALENDER  


VITRIIN

ROOSIOTSING

KÜSIMUSED &
    VASTUSED


KONTAKT

 
Jooksvalt uuendame infot Facebookis!

Alljärgnev roosikalender annab kiire ülevaate roosikasvataja aastaringsetest toimetustest. Õigeaegselt teostatud hooldus on kindlaimaks tagatiseks rooside heale tervisele ja õiterikkusele.

ROOSIKALENDER
JAANUAR VEEBRUAR MÄRTS
APRILL MAI JUUNI
JUULI AUGUST SEPTEMBER
OKTOOBER NOVEMBER DETSEMBER

JAANUAR, VEEBRUAR, MÄRTS, DETSEMBER

Talvekuudel roosid puhkavad. Külmakahjustuste vältimiseks on hea kuhjata kaetud roositaimedele kohevat lund. Suvekodudes ja maakohtades on soovitatav panna roosikatete alla hiiremürki. Potiroosid hoida jahedas ruumis -1 kuni +4 C juures. Suveks võiks valmistada ette või osta roositugesid, muretseda potte ampelroosidele, korrastada aiatööriistu jmt.

APRILL

Lume sulamisel jälgida, et roosipeenrad ei jääks seisva vee alla. Lumeveed tuleks peenardelt ära juhtida. Talvekatet ei tasu enne koristada, kui maa on tahenenud ja suurvesi osaliselt imbunud. Talvekatte eemaldamisel ei tasu kuhjemulda veel laiali ajada. Mustunud võrseotsad ja võrsed üksi ei viita roosi pöördumatule kahjustumisele, sest mullakuhila sees on tavaliselt külluses elusaid pungi.

Kuu lõpus viiakse läbi rooside suur kevadine tagasilõikus. Väänroosidel eemaldatakse vaid talve jooksul mustaks tõmbunud võrsed või võrseotsad. Valmistatakse ette uued roosipeenrad ja istutuspaigad. Tüviroose ei tasu kohe sirgeks painutada, vaid need jäetakse esialgu poolkalduvasse asendisse. Potiroose hakatakse välisõhuga harjutama asetatades need tuulevarjulisemasse, sooja kohta (majaseinte, verandade äärde) ning jahedatel öödel tõstetakse kasvuhoonesse või mujale abiruumi külmavarju.

MAI

Maikuus täiendatakse rosaariumi uute rooside istutamisega. Tehakse peenarde lõplik viimistlus tasandades talveks üleskuhjatud muld, mida kobestatakse ja multšitakse. Kasvupinnast rikastatakse väetistega.

Juba olemasolevate taimede võrseid tuleks pritsida laiatoimelise röövikumürgiga (Decis, Fastac jt). Väänroosid, kõrgekasvulised roosipüramiidid ja tüviroosid (roosipuud) toestatakse.

JUUNI

Juunis toimub võrsete kiire kasv ja massiline õienuppude moodustumine. Juba jaanipäeva eelselt alustavad õitsemist varased pargiroosid. Kuu lõpus puhkevad õide kobarõielised dekoratiiv- ja polüantroosid. Ennetamaks rooside arenemisega kaasneda võivaid seenhaigusi ja kahjurite levikut tuleks teha kaks pritsimist: jahukaste tõrjeks (Topas, Previcur jt) ning kedriklesta hävitamiseks (Mavrik ja Pegasus).
Juunis võib edukalt täiendada peenraid ka uute roosiistikutega.

JUULI

Juulis leiab aset rooside esimene massiline õitsemine, millega käigus vanemad õied närtsivad ja pudenevad. Varisenud õied tuleks jõudumööda ära korjata, et ergutada uusi võrseid augustikuus õitsema ning ühtlasi korrastada rosaariumi väljanägemist. Juulis võib paljuõieliste pinnakatte- ja patiorooside närtsinud õiekobarad ja väljaveninud võrsed 10-15 cm ulatuses tagasi lõigata, et uued võrsed jõuaksid augustis teha läbi teistkordse suurõitsemise.

Juulikuus tõrjumata jäänud tahmlaiksus maksab augustikuus kätte, mistõttu tuleks pritsida preparaatidega Chorus, Score või erivahendite Baymat, Celaflor Saproliga. Kuumade ja põuaste juulipäevadega aktiviseerub kedriklesta tegevus, mille vastu on tõhusad tõrjevahendid Mavrik ja Pegasus.

Aiatööde kõrvalt võiks leida aega, et külastada näidisrosaariume, leidmaks ideid koduste roosipeenarde täienduseks ning tutvumaks uute sortidega nende parimal õitseajal.

AUGUST

Augustis saabub rooside teine õitsemislaine. Kaheaastastel võrsetel õitsevad väänroosid (Flammentanz, Excelsa, Veilchenblau jmt) lõpetavad õitsemise ja hakkavad jõuliselt noori võrseid kasvatama. Vanade õisikute ära korjamine soodustab uute võrsete arengut. Paljud pargiroosid, kuid ka peenraroosid kipuvad juurekaela lähistelt võsuma. Seega tuleb metsikud võrsed mullapinnale võimalikult lähedalt eemaldada. Olenevalt rooside seisukorrast võib teha lehehaiguste ja kahjurite järeltõrjet. Väetamistöid juuli lõpus, augustis enam ei tehta.

SEPTEMBER

Paljud roosid jätkavad õitsemist veel septembrikuus. Väänroosid kasvatavad juurde kõrgust järgmiseks aastaks. Jahenevad ööd pidurdavad kahjurite levikut, kuid areneda võib roosi ebajahukaste, mida tuleks tõrjuda (Previcur jt).

OKTOOBER

Vastupidavatel peenraroosidel toimub lõppõitsemine. Väänroosidel on arenenud uued pikad võrsed, mille otsad tuleks ära näpistada soodustamaks õigeaegset puitumist. Potiroosid lõigatakse tagasi ja viiakse hoiuruumi. Alustatakse talvekatte materjali varumist ja kattekonstruktsioonide ettevalmistamist.

NOVEMBER

Novembri alguses tuleb roosid katta. Kui maa on kergelt külmunud lõigatakse peenraroosid tagasi. Kattekonstruktsioonide-kaarte kasutamisel need paigaldatakse. Väänroosid ja roosipuud painutatakse järk-järgult enam maadligi. Maa külmumisel kaetakse roosid kattematerjalidega (kuuseoksad, koormakile), jättes avatuna tuulutuspilud. Hiirte vastu on soovitatav asetada talvekatte alla mürki. Tagasi algusesse


©Rosmakor OÜ, 2000 - 2017